Кина спортската индустрија во подем како инвеститори бараат нови можности за раст

Фужоу - зачувување на здрава и стабилно темпо на развој, на кинескиот спортската индустрија е во подем во 2016 година како инвеститори се обиде да ги покрие еден поширок спектар на бизнис, додека изнаоѓање на нови мотори да се вози раст.

Политика-ориентирана индустрија

Државниот совет на Кина издаде документ во 2014 година да се насочи развојот на спортски индустрија и да се промовира спортот потрошувачка. Не 46 датотека е се смета за пресвртница на зголемените историјата на индустријата.

Провинциски политики, базирани на националниот документ, беше објавен во текот 2015 година во различни региони, како и да се преземат поконкретни мерки и на ниво на град и област.

Општи администрација за спорт објавени на 13-ти петгодишен план на спортската индустрија во јули оваа година, а околу 22 други сателитски документи за поддршка на планот. Овие документи се објасни дека спортската индустрија ќе го надмине 3 трилиони јуани (432 милијарди $) до 2020 година на додадена вредност на индустријата се очекува да достигне еден процент од БДП, и спортски потрошувачка се очекува да достигне 2,5 отсто од расположливиот доход по глава на жител од тогаш .

Националниот фитнес програма (2016-2020) и преглед на здрав Кина (2030 година), исто така, беа издадени оваа година да даде јасни насоки за национална стратегија на фитнес и здравјето на граѓаните и за поширокиот спортската индустрија, како и.

Државниот совет исто така укажа на проблемите во состојбата на статус кво на фитнес и рекреативни спортски индустрија, нудејќи упатства за главните задачи напред во своите национални насоки издадени во октомври оваа година.

Покрај тоа, Генералниот администрација за спорт, заедно со многу други национални владини оддели, објавени политики и планови за оваа година на зимски спортови, спортови на вода, аеро спорт, планински надворешни спортски и други активности.

Овие политики кои се однесуваат на спортската индустрија не се само слики во темница; тие се во исто време реални, практични и втемелени. Тие се поставени патоказ за развој на кинескиот спорт индустрија во наредните години.

Копа врвот IP, парите отиде пошироко

На начин неверојатно различни од купување плима во светот се гледа минатата година, кинеските спортски инвеститори навидум почна да дејствува претпазливо во 2016 година и да бараат подобар начин на водење бизнис.

гигант Кина Suning мало група се здоби со 70 отсто од акциите на италијанскиот фудбалски клуб Интер, договор во вредност од 270 милиони евра ($ 282 милиони), можеби најголемата вест да излезе од спортската индустрија оваа година.

Во меѓувреме, се повеќе големи делови од главниот град се менува фокусот на индустријата да се вози на пазарната вредност на спортски вложувања.

Кина премиера вмрежување компанија Tencent социјална потпиша договор со ФИБА, да стане врвен партнер за следните девет години. Соработката меѓу ФИБА и Tencent ќе се одржи во областа на социјално вмрежување, онлајн плаќање, онлајн стриминг и е-трговија.

На обемот на соработка е постојано проширување. Кинески гигант недвижности Ванда група има воспоставено ексклузивно партнерство со ФИБА за спонзорство во светот, вклучувајќи ја и продажбата на правата за лиценцирање и глобален маркетинг права за период од четири кошарка Светското првенство, за да 2033 година.

Партнерствата се расцутена на домашен терен, како и. Кинеската компанија е-трговија Али Спорт презеде ексклузивни права на ТВ за Куба (Кинескиот универзитет Кошаркарската Асоцијација). Онлајн видео компанија Бура Спорт прошири својот бизнис да ги вклучи СВА (кинески кошаркарска асоцијација) преносот во живо. Се очекува дека на конкурсот за ТВ правата на ЦБА ќе биде исклучително тешка и жестока во 2017 година, откако на ЦБА приклучи своја компанија оваа година.

Ванда група ќе се здружи со кинескиот Друштвото на фудбалот да се организира во Кина куп во фудбал турнир во 2017 година, ветувајќи дека ќе го добро познат ентитет во иднина се направи. Во меѓувреме Suning група направи огромни инвестиции во купување на ТВ правата за англиски Премиера Лигата, и Ti'ao Dongli, носителот на правото за кинеската Супер лига (CSL) има воспоставено своја телевизија емитува центар.

Во прилог на IP бизнис, спортски инвестиции отиде во еден поширок спектар на области во оваа индустрија. Според истражувањето на документ за спорт инвестирање и финансирање од страна на независен агент Спорт банка, пари, исто така отиде во програми за стадиони работа, спортски настани маркетинг, спортски медиуми, бодибилдинг, физички тренинг и спортски туризам. По победата на инвестиции, многу бизнис стартап се стремиме за понатамошен развој на задоволување на основните предизвик за победа повеќе корисници.

Џунг Bingshu, директор на Капитал универзитет за физичка култура и спорт, изјави за МИА дека големите извори на капитал се гладни за релативно големи имиња и клубови да формираат партнерства со, но не гледа промена од година на година во однесување на пазарот.

"Голем износ на капитал се стрча во спортската индустрија, особено во областите на спортски настани и партнерства со познати клубови во 2015. Овој тренд го забави во 2016 година, инвеститорите се добива се повеќе рационално и тие се размислува за заработка на пари. Во прилог на спортски настани, постои голема доза на маркетинг потенцијал во фитнес и рекреативни спортски, "забележува Џунг.

"Спорт +" економија

интеграција на крос-индустрија е една од најпознатите очигледни карактеристики на кинескиот спорт индустрија која се прошири на пазарот во областа на туризмот, културата, образованието, медицинска грижа, и за социјално вмрежување. Развојот на пошироката индустрија веќе не центри околу само самите настани; нови области на потенцијален раст се отвораат нови можности. Овие можности за соработка крос-индустрија се познати како "спорт +" можности.

Земете спортови + туризмот како еден пример. 3.38 милиони луѓе беа вклучени во некои 311 спортски настани од јануари до април оваа година, конзумирање на вкупно 11,9 милијарди јуани (1,7 милијарди $) во сообраќај, комуникации, хотели, угостителски и други услуги.

Според официјалните податоци, CSL покажува дека просечната големина на публиката по натпревар оваа сезона беше 2.000 повеќе отколку во 2015 година Во прилог на гледање игри во живо, се повеќе и повеќе фанови се гледа на игри преку интернет. Слични трендови се појавуваат во кошарка, одбојка и пинг-понг.

Бизнис "спортски +, исто така, треба да ги надмине недостатоците во оваа рана фаза од својот развој. Многу спортски компании не се во можност да уживаат во повластена даночна политика и некои локални закони и регулативи се далеку заостануваат зад развојот на индустријата.

Спортски друштва, од кои многу не се реформира и да се направи во невладини органи, имаат слаба рака за да игра во развојот на индустријата. Во меѓувреме, недостаток на спортска инфраструктура се уште е голем проблем во многу градови.

Оди напред, индустријата експерти велат дека спортската бизнис, како ново зголемувањето на ѕвезда во економијата на Кина, бара трпение и однесување информиран од страна на основните истражувања на пазарот, наместо на коцкање со големи количини на капитал во потрага по брз успех и инстант бенефиции.


Време на мислењето: Jul-26-2018
WhatsApp Online Chat !